Typy domowych paneli akustycznych

Do użytku domowego przeznaczone są dwa rodzaje paneli – pochłaniające dźwięki absorbery oraz rozpraszające je dyfuzory. Płytki różnią się też wykonaniem. Wszystkie równie dobrze wyciszają pomieszczenia. Każde z tworzyw daje jednak odmienne wrażenia estetyczne.

Panele akustyczne z polietylenu

Polietylen to tanie w produkcji tworzywo sztuczne. Dzięki temu niewiele kosztują również wykonane z niego płyty dźwiękochłonne. Co więcej, ten surowiec jest lekki. Właśnie dlatego nadaje się on do montażu na cienkich ścianach, np. regipsowych. Takie panele można malować farbami akrylowymi, lateksowymi i winylowymi.

Panele akustyczne z korka i sklejki

Płyty wykonane z tych materiałów to propozycja dla osób, które preferują drewniane akcenty. Oba produkty są wyrobami z płyt meblowych. Różnią się jedynie spodami. W pierwszym przypadku jest nim oczywiście korek, a w drugim – płyta pilśniowa. Wnętrze paneli wypełnia wełna mineralna.

Panele akustyczne z żywicy

Wszędzie tam, gdzie liczy się podwyższona wytrzymałość, najlepiej sprawdzi się żywica melaminowa. Panele akustyczne, które z niej powstają, są odporne na działanie promieni słonecznych, skrajne temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Wyroby z tego surowca także wolno malować.

Cena domowych paneli akustycznych

Koszt pojedynczego elementu mieści się w granicach 10-30 zł za panel w rozmiarach 30 cm x 30 cm. Wpływ na jego cenę ma nie tylko rozmiar, ale i budowa. Grube, trójwymiarowe panele akustyczne na ogół kosztują więcej niż płaskie płyty. W ofertach sklepów nie widać jednak tendencji do podwyższania cen produktów, które mają wypukłe wzory.

 

Ostateczny wydatek zależy jednak nie tylko od ceny samych paneli. Bardzo dużo zależy jeszcze tego, jaki efekt chce się uzyskać. Nie trzeba przecież obkładać panelami całego pokoju, a nawet ściany. Oczekiwany efekt da nawet naklejenie ich na jednej ścianie. Co więcej, nie trzeba zabezpieczać jej całej.

Montaż domowych paneli akustycznych

Pierwszym krokiem do zamocowania paneli akustycznych jest odtłuszczenie i wyrównanie powierzchni ścian. Tylko na całkowicie suchych murach płyty będą się mocno trzymać. Wygładzenie płaszczyzn również ułatwi montaż. Wykonanie tej dodatkowej pracy wpłynie ponadto na wygląd pomieszczenia.

 

Jeśli obie czynności zostały wykonane, można przejść do samego montażu. Co ważne, jest on bardzo prosty, dzięki czemu poradzi z nim sobie nawet amator. Część produktów nie wymaga nawet pokrywania klejem. Wystarczy odkleić folię zabezpieczającą spoiwo i przyłożyć panel do ściany.

 

Pozostałe produkty wymagają włożenia nieco większego wysiłku. Na początek należy kupić klej montażowy. Równie dobry będzie produkt w formie pasty, jak i sprayu. Co ważne, przed rozpoczęciem prac koniecznie trzeba sprawdzić zalecane przez producenta parametry spoiwa, m.in. jego gęstość.

Panele akustyczne, czyli komfort i styl

Płyty, które pochłaniają bądź rozpraszają dźwięki, są względnie tanią inwestycją. Co najważniejsze, ten wydatek szybko odejdzie w niepamięć. Spokój we własnym domu jest przecież bezcenny. Z tego typu produktów zadowolone będą m.in. osoby, które chcą wyciszyć sypialnię, jak i melomani lubiący głośno słuchać muzyki.

 

Domowe panele akustyczne umożliwiają także zmianę aranżacji pokoju. Dość niewielkim kosztem można zupełnie odmienić wygląd dowolnego pomieszczenia. Nie ma przy tym znaczenia, w jakim stylu zostało urządzone. Odpowiednie modele znajdą zarówno zwolennicy klasycznych wystrojów, jak i nowocześnie urządzonych mieszkań.

 

Panele akustyczne są więc praktyczne i stylowe. Właśnie dlatego warto pomyśleć nad ich zakupem. W ten sposób, bez przesadnych wydatków, uda się stworzyć ciche i przyjemne dla oka wnętrze, w którym aż chce się przebywać.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem